ATK Tähtitieteessä 23.11.1998

1. Tutustuminen Unixiin -perustoimintoja -sähköposti -xv

2. Leikittelyä IDL:llä

a) erilaisia piirtelytehtäviä IDL:llä, komennot -plot

-oplot
-plots

b) kaksiulotteisen datan esittäminen komennoilla -tvscl

-contour
-surface
-shade_surf
-show3d

3. Datan lukeminen ja kirjoittaminen I: IDL:n save-tiedostot

-IDL:n save-tiedostot, SAVE- ja RESTORE-komennot: Hakemistossa /home/demo/idl_routines on tiedosto nimeltä ic4214.save. Ko. tiedosto on IDL:n save-tiedosto ja sen voi lukea sisään komentoa restore käyttämällä.

4. Tutustuminen IDL:n demo-ohjelmaan idldemo.