Työseloste ATK tähtitieteessä

Marko Harri mharri@student.oulu.fi

7. toukokuuta 2002 1 HARJOITUSTYÖ

1.1 Pohjustusta

IDL-osuuden lopuksi oli tarkoitus tehdä Latex-ohjelmalla työselostus yhdestä kurssin harjoitustyöstä. Valitsin tätä tehtävää varten harjoitustyön nro kahdeksan, jonka tein viimeisen tunnin aikana.

1.2 Itse suoritus

Tein työn ukko-koneessa IDL-ohjelmaa apuna käyttäen. Tarkoituksena oli lukea tiedostosta 232 x:n arvoa, sekä 232 y:n arvoa. Tämän jälkeen luetut arvot tuli tulostaa koordinaatistoon rastein. Y-akselia muokattiin siten, että arvot ovat käänteisessä järjetyksessä, ts. isommat luvut loppupäässä akselia. Myös kuvan skaalaus tuli suorittaa siten että kuvaaja ’näkyy hyvin’. Akselit tuli nimetä kuten alla olevassa kuvassa 1 näkyy.

Kuva 1: Harjoitustyö 8. kuvaaja

1.3 Mitä sitten opimme?

Kurssin aikana opimme käyttämään IDL-ohjelmaa siten että jokainen hallitsee ainakin ohjelman perusteet. Syvällisemmin emme siihen kuitenkaan perehtyneet ja jätimme vaikeimmat kolmiulotteiset pinnat ja kuvaajat piirtämättä. Opimme myös kurssin viimeisen parin tunnin aikana Latexin perusteet siinä määrin että tämäkin työselostus näki päivänvalon.